Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Badania wykazały, że szczepionka przeciw KZM zapewnia ochronę przed zakażeniem u około 99% pacjentów

Kiedy w ciągu roku kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze są aktywne od temperatury 5 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.

Pokaż cały tekst

Gdzie żyją kleszcze?

Pokaż cały tekst

Kleszcze występują w całej Europie. Wolą zamieszkiwać na skrajach lasów, puszcz i polan, ale także w miejskich parkach czy ogrodach. Często wybierają scieżki i trakty, którymi przemieszczają się zwierzęta i ludzie.

Jakie kierunki wakacyjne są obarczone szczególnie wysokim ryzykiem bycia pokłutym przez kleszcze?

Ryzyko zachorowania zależy od regionu, ale także od rodzaju aktywności. Regiony uważane za endemiczne dla KZM i boreliozy znajdują się w północno-wschodniej Polsce i na Mazurach, jednak przypadki tych chorób raportowano w większości województw w Polsce. Na pokłucie przez kleszcza narażają nas: biwakowanie, jazda rowerem, spacer po lesie, zbieranie grzybów i jagód, bieganie, piesze wycieczki oraz przebywanie w miejscach, gdzie roślinność sięga tylko do kostek lub kolan.

Pokaż cały tekst

Jak mam się chronić przed kleszczami i KZM?

  • Unikaj miejsc, w których mogą przebywać kleszcze (krzaki, trawy),
  • Odpowiednio się ubieraj (szczególnie osłaniaj stopy i łydki),
  • Stosuj repelenty,
  • Oglądaj skórę i zmieniaj ubranie tuż po przyjściu z lasu,
  • Zadbaj o szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Pokaż cały tekst

Pokłuł mnie kleszcz. Czy powinienem iść do lekarza?

Udaj się do lekarza, jeśli doświadczasz objawów podobnych do grypy, jak senność, gorączka lub ból głowy. Bezzwłocznie udaj się do lekarza, gdy zauważysz rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca pokłucia. Może to znaczyć, że zostałeś zakażony krętkami Borrelia. Bądź ostrożny! Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne. Z tego powodu musisz pamiętać o możliwości pojawienia się objawów jeszcze przez długi czas.

Pokaż cały tekst

Skąd mogę wiedzieć, czy kleszcz, który mnie pokłuł, był zainfekowany?

Najbardziej znany objaw infekcji pojawiający się po pokłuciu przez kleszcza to rumień w kształcie okręgu, który uwidacznia się dookoła miejsca pokłucia (rumień wędrujący). To typowy znak, że zostałeś zakażony krętkami Borrelia Nie występuje w przypadku infekcji KZM.
Ponadto są również ogólne objawy wskazujące na infekcję: chorzy skarżą się na objawy grypopodobne, jak senność, gorączka, ból głowy i trudności z koncentracją.

Pokaż cały tekst

Co zrobić, gdy głowa kleszcza zostanie w ciele po próbie usunięcia go?

Nie ma powodu, by wszczynać alarm. Często podczas usuwania kleszcza zdarza się, że mała część jego ciała pozostanie w skórze. W takim przypadku nie jest to w zasadzie głowa, lecz część aparatu gębowego. To małe ciało obce jest zazwyczaj naturalnie usuwane przez organizm po kilku dniach.

Pokaż cały tekst
X