Uwaga!
Pfizer Polska jako właściciel praw autorskich i pokrewnych do filmów, animacji, audio spotów, plakatów, ulotek zezwala nieodpłatnie placówkom ochrony zdrowia na kolportaż tych materiałów edukacyjnych w przychodniach, lecznicach i szpitalach oraz na stronach internetowych placówek w celu udostępnienia go pacjentom. Udzielamy niniejszym podmiotom leczniczym licencji na wyświetlanie filmów i animacji na ekranach dostępnych w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci, odtwarzania audio spotów na głośnikach dostępnych w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci, dystrybucję plakatów i ulotek w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci oraz udostępnianie tych materiałów edukacyjnych na stronach internetowych Państwa lecznic.
*Licencja obejmuje wprowadzenie do pamięci komputera, wyświetlanie i nadawanie za pomocą wizji i fonii lub w systemach informatycznych podmiotów leczniczych, wydruk oraz kolportaż plakatów i ulotek w postaci drukowanej. Licencja obowiązuje do odwołania. Licencja dotyczy terenu Polski.
Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, ponieważ nie trzeba wiele...
Właściciele psów zazwyczaj wybierają parki, łąki i lasy na cel wędrówek ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Tak się składa, że kleszcze...
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba o poważnych powikłaniach...
Kleszcze przenoszą groźne choroby, które mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Dowiedz się, jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed kleszczami…
Stan zapalny oraz powikłania związane z KZM mogą negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu najmłodszych. Jak zapewnić podopiecznym bezpieczny…
Bóle głowy, wysoka gorączka oraz trwałe upośledzenie sprawności – to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji pokłucia kleszcza. Pomimo faktu, że pokłucie kleszcza...
W Polsce sezon kleszczowy z reguły zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Dlatego wiele osób sądzi, że kleszcze zimą nie stanowią zagrożenia...
Kleszcze są niezwykle wytrzymałymi stworzeniami – radzą sobie ze zmiennymi warunkami środowiska takimi jak skoki temperatur czy niektóre zmiany...
Wiosna, dłuższe dni, więcej słońca – to wszystko sprawia, że jeszcze chętniej wychodzimy na spacer. W końcu można urozmaicić poranki pracami w ogródku...
Jeśli ktoś ma nadzieję, że kilkunastostopniowe mrozy i obfite opady śniegu, jakie nawiedziły Polskę tej zimy zmniejszyły zagrożenie inwazją kleszczy, to spieszymy z zapewnieniem, że nie.
Jeśli odkryjesz pożywiającego się kleszcza na swojej skórze, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, po prostu nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy, które umożliwia szybkie usunięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasaczoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.
Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.
Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że żądło kleszcza jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.
Zobacz historię nastolatka przechodzącego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Film unaocznia trudności i problemy, z jakimi musieli zmierzyć się młody człowiek i jego rodzina podczas walki z tą groźną chorobą.
Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.
Zrób test