Korzyści z biegania
Jazda samochodem do pracy, następnie cały dzień spędzony przy biurku, a wieczorem wypoczynek na kanapie – tak wygląda codzienne życie wielu ludzi. Choroby cywilizacyjne, takie jak ból pleców, otyłość i cukrzyca są coraz częstsze wśród społeczeństwa.
Wprowadzenie regularnego treningu może im zapobiec, ponieważ bieganie nie tylko powoduje spalanie dużej ilości kalorii, ale także obniża poziom stresu i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.
Rola odpoczynku w treningu
Początkujący biegacze niekiedy chcą szybko osiągnąć kondycję zawodowca, jednak to regeneracja jest kluczem do sukcesu. Ciało wykorzystuje przerwy w treningach, aby wprowadzić korektę – w zależności od wcześniejszej intensywności ćwiczeń, może poprawić się wytrzymałość lub zwiększyć się objętość mięśni.
Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest zatem obowiązkowy. Ci, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę ze sportem, mogą regenerować się nawet trzy dni w tygodniu, ponieważ ścięgna, więzadła i stawy wymagają czasu, aby dostosować się do nowego obciążenia.
W przeciwnym razie można szybko doprowadzić do przeciążeń powodujących kontuzje. Ważny jest również trening siłowy raz lub dwa razy w tygodniu – im silniejsze mięśnie, tym ciało w mniejszym stopniu narażone jest na urazy.
Gdzie występują kleszcze?
Kleszcze mogą czekać zarówno przy ścieżce w trawie, jak i na krzaku, by cierpliwie wypatrywać swojego przyszłego żywiciela. Mimo że nie mają oczu, potrafią wyczuć ciepło. Rozgrzane ciało i zapach potu są wyczuwalne i wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Wystarczy jedna chwila, by zdążyły wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze.
W zdrowym ciele zdrowy duch – ale pamiętajmy, że kleszcze mogą czaić się wszędzie, dlatego ważne jest podjęcie środków ostrożności.
Jak się zabezpieczyć?
- Oprócz wytrzymałych butów i odzieży chroniącej całą powierzchnię ciała, warto zaopatrzyć się w repelent – spray odstraszający owady i kleszcze.
- Ponieważ pokłucie przez kleszcza zwykle pozostaje niezauważone, powinniśmy przeglądać ciało i włosy po każdym treningu na świeżym powietrzu.
- Ponadto można zabezpieczyć się poprzez szczepienie, chroniące przed wirusem KZM, przenoszonym przez kleszcze.
Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), są szczególnie zalecane dla osób, które przebywają na terenach o nasilonym występowaniu kleszczowego zapalenia mózgu, w tym dla osób uprawiających aktywność poza pomieszczeniami, np. biegaczom.
Referencje:
1. Zajkowska J, Czupryna P. Kleszczowe zapalenie mózgu – epidemiologia, patogeneza, obraz kliniczny, diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Forum Zakażeń 2013; 4(1):21–27.
2. Markowski P. Kleszcze – poważny wróg biegacza. Jak się ochronić? https://treningbiegacza.pl/artykul/kleszcze-powazny-wrog-biegacza-jak-sie-ochronic (dostęp: 03.2021).
3. Zajkowska J. Pokłucie przez kleszcza a ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Jak uchronić się przed pokłuciem i zachorowaniem. Forum Zakażeń 2015; 6(2):DOI:dx.doi.org/10.15374/FZ2015020.